امروز: یکشنبه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 20 August 2017
آخرین به روز رسانی : ۱ دقیقه قبل

فواید نگهداری از بونسای

فواید نگهداری از بونسای:

بونسای فرم مجذوب کننده ای از هنر است که تکنیکهای باغبانی و زیبایی شناسی آسیایی را با هم ترکیب نموده است. با کاشت درخت یا درختچه در گلدان مخصوص و محدود نمودن رشد ریشه و سپس هرس و فرم دهی درخت ابعادی بسیار کوچکتر از حد طبیعی پیدا میکند. علیرضا خورشیدی مدرس و تولیدکننده بونسای در این خصوص توضیح میدهد مطابق مطالعات تجربی صورت گرفته، حضور این درختان مینیاتوری در بسیاری از محیطها مانند اتاق کار، مدارس، بیمارستانها و .. مفید و کمک کننده بوده است و خصوصا فواید نگهداری از بونسای در موارد ذکر شده در ذیل نشان داده شده است:

کاهش فشار خون (سیستولی)
افزایش سرعت واکنش
افزایش دقت
افزایش تمرکز (در کار و تحصیل)
افزایش کارایی (در کار)
افزایش رضایت از زندگی

بهبود روحیه

رویاندن و رسیدگی به درخت بونسای علاوه بر اینکه سرگرمی حیرت‌ انگیزیست، کاهش دهنده و برطرف‌کننده‌ی استرس و فشارهای روحیست و در مواجهه با ناملایمات به انسان کمک زیادی میکند. این درختان برای سالم ماندن نیازمند آب کافی، مراقبت،‌ کوددهی و هرس هستند. مراقبت مداوم از آنها به شما کمک می‌کند تا صبر خود را افزایش دهید. کار با طبیعت و بونسای‌ها صلح‌جویی را در شما پرورش می‌دهد ،گیاهان داخل خانه از جمله بونسای‌ها می‌توانند به پاک کردن و تصفیه هوای منزل و یا محل کارتان کمک نمایند، گیاهان بونسای می‌توانند موجب بهبود سرماخوردگی شود،‌ گیاهانی که در داخل اتاق هستند شما را در رفع خستگی،‌سرفه و گلودرد یاری می‌دهند، پرورش موفقیت‌آمیز یک بونسای حس شگرفی از دستیابی و رضایتمندی در شما ایجاد می‌کند.
علیرضا خورشیدی بعنوان تولیدکننده بونسای در مورد درسهای زندگی که میتوان از بونسای آموخت اینچنین میگوید:
وقتی بونسای را نگهداری و یا تولید میکنید بایستی مطمئن شوید که پایه ای محکم میسازید تا با وجود چالشهایی که در زندگی وجود دارد رشد ادامه داشته باشد.
مراقبت و تغذیه برای رشد دارای اهمیت هستند. تشویق و تحریک جوانه های قویتر بونسای باعث رها شدن تمامی نیروی بالقوه آن میشود، مانند بونسای باید برای خود و دیگران نیز چنین کرد.
اشتباهی وجود ندارد، با آن مواجه شوید، در زمان هرس و یا جوانه گیری درختان بونسای اشتباه رخ میدهد. زمانی که شاخه ای را هرس میکنید و بعد پی میبرید این کار اشتباه بوده است، بعد از آن میبینید در بهار رویش جدید و شاخه زایی رخ میدهد. اشتباهات و شکستها در حقیقت بذر رویش و آموختن هستند و حتی میتوانند زیبا باشند. بدون آنها سرافرازی و شکوه رخ نمیدهد.
برای رهایی از نواحی مرده و ناسالم، و رسیدن نور کافی به گیاه و برای بوجود آوردن فرم مناسب و شاخه زایی هرس لازم است تا رویش جدید و زندگی تازه رخ دهد و گیاه جوان، سالم و زیبا بماند و یا فرم بهتری پیدا کند. همه چیزهایی در زندگی داریم که ما را به عقب نگه میدارد و مانع بالندگی میشود، ناچار هستید آنها را هرس کنید تا به جلو حرکت نمایید.
صبر اهمیت زیادی دارد.  تنها به این دلیل که آنچنانکه میخواهید بونسای واکنش نشان نمیدهد به این معنا نیست که اتفاقی رخ نمیدهد بلکه با طی شدن زمان، بونسای مطابق طرحی که مدنظر شما بوده است و برای آن تربیت شده خواهد شد. در زندگی نیز همین رویه وجود دارد.
زمانی که شرایط خوب و مناسب با گیاه بونسای باشد بونسای نیز سالم خواهد بود، ما نیز بایستی شرایط مورد نیاز برای رشد فرزندان و افراد تحت مراقبت خود را به همین شیوه مهیا کنیم و شیوه زندگی سالم را انتخاب نماییم.

اگر شما هم به نگهداری این گیاه با ارزش علاقه مند هستید ما به شما مرکز بونسای ایرانی را پیشنهاد می کنیم که با کلیک روی تصویر زیر می توانید با این مرکز در ارتباط باشید .+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
سرخط خبرها: