امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 12 December 2017
آخرین به روز رسانی : هم اکنون

ديدار مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي با استاندار آذربايجان شرقي

به گزارش پایگاه خبرخوان اِلیم نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی :

دکتر "مجید خدابخش" استاندار آذربایجان‌شرقی در این دیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ،‌ خاطرنشان کرد: فرهنگ، اساس و شاکله جوامع و مبنای سایر فعالیتها  در زمینه های مختلف محسوب می‌شود.

وی افزود: فرهنگ در توسعه جوامع بشری نقشی بی بدیل و تاثیرگذار دارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: اساس توسعه در جامعه، باید فرهنگ باشد و اگر این موضوع مد نظر قرار گیرد در برنامه‌ریزی‌های کلان به این سمت می‌رویم و آن زمان است که تمام مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی جایگاه خود را می‌یابند.

خدابخش گفت:‌ همانگونه که در مسائل ورزشی استانداردهایی قابل قبول برای همه تعریف شده در مسائل فرهنگی نیز باید اینچنین باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه،‌ آذربایجان و تبریز دارای پیشینه ی تاریخی غنی فرهنگی،‌قرآنی و هنری است و از پتانسیل عظیمی در این حوزه برخوردار است،‌گفت: هر جامعه‌ای با فرهنگ زنده است و بخش عظیمی از نیازهای افراد از طریق آثار هنری و ادبی مرتفع می شود و پتانسیل عظیم هنری و فرهنگی این استان نیز می‌تواند زمینه توسعه بیش از پیش استان را فراهم نماید.

در ادامه این نشست دکتر "محمد محمدپور" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ،‌با اشاره به بخشی از فعالیتهای این اداره کل، تعمیق و گسترش فرهنگ عمومی، تمرکز زدایی، واگذاری و واسپاری امور به کنش گران فرهنگ و هنر، تکریم هنر و هنرمند، کاهش تصدی گری و گسترش دایره ی نظارتی  را از اهم اهداف این اداره کل برشمرد.

وی سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را واگذاری و واسپاری امور و بهره مندی از نظرات نخبگان و گسترش تشکلات فرهنگی و هنری استان اعلام کرد.

محمدپور تاکید کرد: در حال حاضر با تمهیداتی که انجام شده، نزدیک به 80 درصد فعالیتهای فرهنگی و هنری این اداره کل به موسسات فرهنگی و هنری واسپاری شده و اداره کل رسالت نظارتی خود را به انجام می رساند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: در حال حاضر 3800 واحد و صنف  فرهنگی و هنری تحت نظارت این اداره کل فعالیت می کنند.

وی افزود: 1300 کانون فرهنگی هنری مسجد با متوسط ١30 هزار نفر عضو، 75 انجمن تخصصی فرهنگی و هنری و 64 موسسه فعال قرآن و عترت، بخشی از صنوف تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

وی همچنین به فعالیت سه هنرستان و دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر در سطح استان اشاره  و خاطرنشان کرد؛ هنرستان میرک با ١٠٠ سال سابقه فعالیت و هنرستان های اقبال آذر و کوثر با حدود 450 هنرجو و دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر با 350 دانشجو، پرورش هنرمندان حوزه های مختلف هنری را در برنامه کاری خود دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، همچنین به تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان اشاره کرد و گفت: این بنیاد به دنبال وعده رییس جمهور در تبریز فعالیت خود را آغاز کرد و تدوین فرهنگ یکسان سازی کلمات ترکی آذربایجانی و نگارش دایرالمعارف آذربایجان با برخورداری از اساتید برجسته و توانمند از اهم فعالیت های این بنیاد است.

وی در ادامه به جایگاه فرهنگ و هنر پرداخته و تصریح کرد: فرهنگ و هنر به‌عنوان سرمایه سایر بخش‌هاست و آثار هنری هنرمندان ثروت ملموس ملی هستند و برنامه ریزان باید بر این باور باشند که فرهنگ و هنر می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد داشته باشند.

محمدپور حضور گروههای هنری در عرصه های بین المللی را ازجمله افتخاراتی برشمرد که در دولت تدبیر و امید نمود بیشتری داشته است.

گفتنی است در این دیدار مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استانف‌مدیرکل نوسازی مدارس،‌مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و  چند تن از اصحاب فرهنگ و هنر نیز حضور داشتند.+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

بر اثر انفجار گاز در يکي از ايستگاه هاي گازي شرکت ملي نفت و گاز اتريش یک نفر کشته شد و ۶۰ نفر زخمي شدند وزير خارجه عراق: دفاع از نيروهاي بسيج مردمي (حشد الشعبي) افتخار دستگاه ديپلماسي عراق است وزارت دفاع روسيه: يک گردان از نيروهاي روسيه پس از ترک سوريه با دو فروند هواپيماي باري نظامي وارد ماخاچ قلعه مرکز جمهوري داغستان شده اند روسیه اعلام کرد به حضور گسترده نظامي روسيه در سوريه دیگر نیاز نيست و از این پس از حملات هدفمند عليه تروريست ها استفاده خواهد شد تعداد کشته هاي درگيري هاي قبيله اي هفته گذشته در منطقه بحيرات غربي سودان جنوبی به ۱۷۰ تن افزايش يافت نشست کمیسیون مشترک برجام فردا در وین برگزار می شود رويترز: بیش از ۵۰ نماینده زن کنگره آمریکا تحقیقات رسمی برای بررسی ادعاها درباره فساد اخلاقی ترامپ را خواستار شدند واکنش کاخ سفید به اتهامات فساد جنسی ترامپ: مردم آمریکا این را می‌دانستند و او را به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش: irinn_channel@
سرخط خبرها: