امروز: یکشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 18 March 2018
آخرین به روز رسانی : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

ديدار مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي با استاندار آذربايجان شرقي

به گزارش پایگاه خبرخوان اِلیم نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی :

دکتر "مجید خدابخش" استاندار آذربایجان‌شرقی در این دیدار با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ،‌ خاطرنشان کرد: فرهنگ، اساس و شاکله جوامع و مبنای سایر فعالیتها  در زمینه های مختلف محسوب می‌شود.

وی افزود: فرهنگ در توسعه جوامع بشری نقشی بی بدیل و تاثیرگذار دارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: اساس توسعه در جامعه، باید فرهنگ باشد و اگر این موضوع مد نظر قرار گیرد در برنامه‌ریزی‌های کلان به این سمت می‌رویم و آن زمان است که تمام مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی جایگاه خود را می‌یابند.

خدابخش گفت:‌ همانگونه که در مسائل ورزشی استانداردهایی قابل قبول برای همه تعریف شده در مسائل فرهنگی نیز باید اینچنین باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه،‌ آذربایجان و تبریز دارای پیشینه ی تاریخی غنی فرهنگی،‌قرآنی و هنری است و از پتانسیل عظیمی در این حوزه برخوردار است،‌گفت: هر جامعه‌ای با فرهنگ زنده است و بخش عظیمی از نیازهای افراد از طریق آثار هنری و ادبی مرتفع می شود و پتانسیل عظیم هنری و فرهنگی این استان نیز می‌تواند زمینه توسعه بیش از پیش استان را فراهم نماید.

در ادامه این نشست دکتر "محمد محمدپور" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ،‌با اشاره به بخشی از فعالیتهای این اداره کل، تعمیق و گسترش فرهنگ عمومی، تمرکز زدایی، واگذاری و واسپاری امور به کنش گران فرهنگ و هنر، تکریم هنر و هنرمند، کاهش تصدی گری و گسترش دایره ی نظارتی  را از اهم اهداف این اداره کل برشمرد.

وی سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را واگذاری و واسپاری امور و بهره مندی از نظرات نخبگان و گسترش تشکلات فرهنگی و هنری استان اعلام کرد.

محمدپور تاکید کرد: در حال حاضر با تمهیداتی که انجام شده، نزدیک به 80 درصد فعالیتهای فرهنگی و هنری این اداره کل به موسسات فرهنگی و هنری واسپاری شده و اداره کل رسالت نظارتی خود را به انجام می رساند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: در حال حاضر 3800 واحد و صنف  فرهنگی و هنری تحت نظارت این اداره کل فعالیت می کنند.

وی افزود: 1300 کانون فرهنگی هنری مسجد با متوسط ١30 هزار نفر عضو، 75 انجمن تخصصی فرهنگی و هنری و 64 موسسه فعال قرآن و عترت، بخشی از صنوف تحت نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

وی همچنین به فعالیت سه هنرستان و دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر در سطح استان اشاره  و خاطرنشان کرد؛ هنرستان میرک با ١٠٠ سال سابقه فعالیت و هنرستان های اقبال آذر و کوثر با حدود 450 هنرجو و دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر با 350 دانشجو، پرورش هنرمندان حوزه های مختلف هنری را در برنامه کاری خود دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، همچنین به تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان اشاره کرد و گفت: این بنیاد به دنبال وعده رییس جمهور در تبریز فعالیت خود را آغاز کرد و تدوین فرهنگ یکسان سازی کلمات ترکی آذربایجانی و نگارش دایرالمعارف آذربایجان با برخورداری از اساتید برجسته و توانمند از اهم فعالیت های این بنیاد است.

وی در ادامه به جایگاه فرهنگ و هنر پرداخته و تصریح کرد: فرهنگ و هنر به‌عنوان سرمایه سایر بخش‌هاست و آثار هنری هنرمندان ثروت ملموس ملی هستند و برنامه ریزان باید بر این باور باشند که فرهنگ و هنر می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد داشته باشند.

محمدپور حضور گروههای هنری در عرصه های بین المللی را ازجمله افتخاراتی برشمرد که در دولت تدبیر و امید نمود بیشتری داشته است.

گفتنی است در این دیدار مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استانف‌مدیرکل نوسازی مدارس،‌مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و  چند تن از اصحاب فرهنگ و هنر نیز حضور داشتند.+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
پتروشیمی بندر امام با برتری ٨٣ ـ ۵۳ مقابل الریاضی لبنان، قهرمان رقابت‌های بسکتبال غرب آسیا شد حمیده عباسعلی به دیدار پایانی لیگ جهانی کاراته وان هلند راه یافت هفته بیست و هشتم لیگ دسته یک فوتبال : « مس رفسنجان ۰ ـ نساجی مازندران ۰ » ؛ « ماشین‌سازی‌تبریز ۱ ـ ملوان ۲ » ؛ « فجر سپاسی۲ ـ برق جدید شیراز ۰ » ؛ « صبای قم ۰ ـ مس کرمان ۲ » هفته بیست و هشتم لیگ دسته یک فوتبال : « بادران تهران ۲ ـ اکسین البرز ۲ » ؛ « ایران جوان بوشهر ۳ ـ راه‌آهن ۲ » ؛ «نفت‌ مسجد سلیمان ۱ ـ شهرداری ماهشهر ۱» تیم فوتبال راه آهن تهران به لیگ دسته دوم کشور سقوط کرد تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی ۴ ـ ۰ تیم سیرالئون را شکست داد تیم ملی الف والیبال ساحلی ایران با قبول شکست ۲ ـ ۰ مقابل آلمان نشان نقره تور جهانی عمان را کسب کرد
سرخط خبرها: