امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - 21 July 2018
آخرین به روز رسانی : ۳۱ تیر ۱۳۹۷

علل طاسی و سفيدي مو شناسایی شده است.

دکتر لي و همكارانش متوجه شدند وقتی که سلول های بنیادی به سمت پایه فولیکول های مو حرکت می کنند، پروتئینی به نام KROX20 -  در سلول های پوستی فعال می شود که ساقه(شفت)مو به نام سلول هاي پیش ساز مو را تشكيل مي دهد. محققان دریافتند که هنگامی که KROX20 فعال می شود، سلولهای پیش ساز موSCFتوليد می کنند که برای رنگي شدن مو بسیار مهم است.

به گزارش گروه سلامت خبرخوان اِلیـــــم

 

قدم بزرگی که می‌تواند به درمان ریزش مو و سفیدی مو در انسان‌ها منجر شود.

طبق تحقیقات انجام شده  در زمينه بیماری هاي  ژنتیکی ناياب ،ممكن است راه حل هايي جهت درمان سفيدي و طاسي مو ارائه شود.
محققان مکانیسم هایی را مطرح کرده اند که سفيدي مو و طاسی را  ترويج می کنند.مطالعات دکتر لي و همکارانش برای بررسی اختلالی به نام نورفيبروماتوز حالت ژنتيکی است که تومورها در آن بر روي اعصاب رشد مي كنند.


 


هدف از این مطالعه کشف مکانیزم های رشد تومور در NF1 بود. در عوض، محققان فرآیندهای مربوط به ریزش و سفید شدن مو را شناسایی کردند که می تواند منجر به درمان های جدید شود. محققان اخیرا یافته های خود را در مجله ژن ها گزارش دادند. به گفته انجمن آمریکایی ريزش مو، حدود دو سوم از مردان در ایالات متحده در سن ٣٥ سالگي دچار ریزش موخواهند شد  و٤٠  درصد از زنان ريزش مو را تجربه خواهند كرد. تحقيقات انجام شده در سال 2012 نشان می دهد که حدود 6 تا 23 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان می توانند حداقل 50 درصد سفيدي مو در سن 50 سالگی داشته باشند. همکارانش معتقدند که کشفيات آنها می تواند راه هاي جديد جهتدرمان سفيدي و طاسی پيش رو بگذارد.یافته ها ممکن است منجر به درمان موضعی شود. تيم مطالعه با استناد به تحقيقات قبلي، مشخص کردند كه فولیکول های مو حاوی سلول های بنیادی هستند که نقش توليد مو را ایفا می کنند و يك پروتئین به نام عامل سلول های بنیادی( SCF) در رنگ آمیزی مو نقش دارد.

دکتر لي و همكارانش متوجه شدند وقتی که سلول های بنیادی به سمت پایه فولیکول های مو حرکت می کنند، پروتئینی به نام KROX20 -  در سلول های پوستی فعال می شود که ساقه(شفت)مو به نام سلول هاي پیش ساز مو را تشكيل مي دهد. محققان دریافتند که هنگامی که KROX20 فعال می شود، سلولهای پیش ساز موSCFتوليد می کنند که برای رنگي شدن مو بسیار مهم است.

در موش هایی با سلول های پوستی که دارای KROX20 و SCF بودند، محققان دریافتند که سلول های پوست با سلول های ملانوسیتی ارتباط برقرار می کنند تا رنگدانه مو ایجاد کنند. سلول های ملانوسیتی  ملانین توليد مي كنند،رنگدانه ای است  که رنگ پوست، مو و چشم را رنگ می کند. محققان هنگامی که  SCF را در موش حذف کردند،فهميدند كه در موش موهای خاکستری رشد می کند و این موها با افزايش سن  رو به سفیدي ميرود. هنگامی که سلول های تولید کننده KROX20حذف شدند،موش ها هیچ رشد مویی نداشتند. محققان می گویند که یافته های آنها نشان می دهد که ناهنجاری های KROX20 و SCF نقش مهمی در ریزش و سفید شدن مو دارند، هرچند مطالعات انسان ها جهت تأیید نتایج آنها ضروری است. با این حال، دکتر ل و همکارانش معتقدند که یافته های آنها وعده اي برای توسعه درمان های جدید برای طاسی و سفيدي مو است. با استناد به اين موضوع، ما امیدواریم که در آينده یک ترکیب موضعی ایجاد کنیم یا  ژن لازم را به فولیکولهای مو تحویل دهیم تا این مشکلات زیبایی را اصلاح کنیم. "+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مسدودسازی ۳۰ هزار سیم‌کارت به علت مزاحمت پیامکی خبر داد مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی: مهدهای کودک با وجود شروع کار از ساعت ۶ صبح باید همانند گذشته تا ساعت ۱۵:۳۰ خدمات ارائه دهند معاون بین الملل گمرک ایران از اجرای موفق طرح «کارنه تیر» خبر داد بر اساس این طرح، کالاهای ترانزیتی در کشور مبدأ پلمب شده و تا کشور مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی ندارند معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در اپراتورهای ماهواره‌ای دعوت کرد رئیس پژوهشگاه فضایی: طرح هایی همچون ماهواره های ناهید ۱ و ۲ ، سها و شبیه‌ساز ماهواره به انجام رسیده یا در دست اجرا است رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا: مشمولان نظام وظیفه می توانند از طریق سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ آخرین وضع خدمتی خود را استعلام کنند در حمله بامداد شنبه اشرار و تروریست های ضد انقلاب به پاسگاهی مرزی در شهرستان مریوان یازده نفر شهید و هشت نفر زخمی شدند قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه: گروهک‌های تروریستی و ضدانقلاب و حامیان آنان در انتظار انتقام سخت و مهلک رزمندگان شجاع و فداکار اسلام باشند مراسم تشییع پیکر پاک یازده شهید حمله تروریستی در مریوان با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد
سرخط خبرها: