امروز: چهارشنبه, ۰۱ فروردين ۱۳۹۷ - 21 March 2018
آخرین به روز رسانی : ۰۱ فروردين ۱۳۹۷

علل طاسی و سفيدي مو شناسایی شده است.

دکتر لي و همكارانش متوجه شدند وقتی که سلول های بنیادی به سمت پایه فولیکول های مو حرکت می کنند، پروتئینی به نام KROX20 -  در سلول های پوستی فعال می شود که ساقه(شفت)مو به نام سلول هاي پیش ساز مو را تشكيل مي دهد. محققان دریافتند که هنگامی که KROX20 فعال می شود، سلولهای پیش ساز موSCFتوليد می کنند که برای رنگي شدن مو بسیار مهم است.

به گزارش گروه سلامت خبرخوان اِلیـــــم

 

قدم بزرگی که می‌تواند به درمان ریزش مو و سفیدی مو در انسان‌ها منجر شود.

طبق تحقیقات انجام شده  در زمينه بیماری هاي  ژنتیکی ناياب ،ممكن است راه حل هايي جهت درمان سفيدي و طاسي مو ارائه شود.
محققان مکانیسم هایی را مطرح کرده اند که سفيدي مو و طاسی را  ترويج می کنند.مطالعات دکتر لي و همکارانش برای بررسی اختلالی به نام نورفيبروماتوز حالت ژنتيکی است که تومورها در آن بر روي اعصاب رشد مي كنند.


 


هدف از این مطالعه کشف مکانیزم های رشد تومور در NF1 بود. در عوض، محققان فرآیندهای مربوط به ریزش و سفید شدن مو را شناسایی کردند که می تواند منجر به درمان های جدید شود. محققان اخیرا یافته های خود را در مجله ژن ها گزارش دادند. به گفته انجمن آمریکایی ريزش مو، حدود دو سوم از مردان در ایالات متحده در سن ٣٥ سالگي دچار ریزش موخواهند شد  و٤٠  درصد از زنان ريزش مو را تجربه خواهند كرد. تحقيقات انجام شده در سال 2012 نشان می دهد که حدود 6 تا 23 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان می توانند حداقل 50 درصد سفيدي مو در سن 50 سالگی داشته باشند. همکارانش معتقدند که کشفيات آنها می تواند راه هاي جديد جهتدرمان سفيدي و طاسی پيش رو بگذارد.یافته ها ممکن است منجر به درمان موضعی شود. تيم مطالعه با استناد به تحقيقات قبلي، مشخص کردند كه فولیکول های مو حاوی سلول های بنیادی هستند که نقش توليد مو را ایفا می کنند و يك پروتئین به نام عامل سلول های بنیادی( SCF) در رنگ آمیزی مو نقش دارد.

دکتر لي و همكارانش متوجه شدند وقتی که سلول های بنیادی به سمت پایه فولیکول های مو حرکت می کنند، پروتئینی به نام KROX20 -  در سلول های پوستی فعال می شود که ساقه(شفت)مو به نام سلول هاي پیش ساز مو را تشكيل مي دهد. محققان دریافتند که هنگامی که KROX20 فعال می شود، سلولهای پیش ساز موSCFتوليد می کنند که برای رنگي شدن مو بسیار مهم است.

در موش هایی با سلول های پوستی که دارای KROX20 و SCF بودند، محققان دریافتند که سلول های پوست با سلول های ملانوسیتی ارتباط برقرار می کنند تا رنگدانه مو ایجاد کنند. سلول های ملانوسیتی  ملانین توليد مي كنند،رنگدانه ای است  که رنگ پوست، مو و چشم را رنگ می کند. محققان هنگامی که  SCF را در موش حذف کردند،فهميدند كه در موش موهای خاکستری رشد می کند و این موها با افزايش سن  رو به سفیدي ميرود. هنگامی که سلول های تولید کننده KROX20حذف شدند،موش ها هیچ رشد مویی نداشتند. محققان می گویند که یافته های آنها نشان می دهد که ناهنجاری های KROX20 و SCF نقش مهمی در ریزش و سفید شدن مو دارند، هرچند مطالعات انسان ها جهت تأیید نتایج آنها ضروری است. با این حال، دکتر ل و همکارانش معتقدند که یافته های آنها وعده اي برای توسعه درمان های جدید برای طاسی و سفيدي مو است. با استناد به اين موضوع، ما امیدواریم که در آينده یک ترکیب موضعی ایجاد کنیم یا  ژن لازم را به فولیکولهای مو تحویل دهیم تا این مشکلات زیبایی را اصلاح کنیم. "+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
رهبر معظم انقلاب در اجتماع پر شور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی: ملت ایران اصول بنیادین و شعارهای انقلاب مانند استقلال ، آزادی ، مردم سالاری ، اعتماد به نفس ملی ، خود باوری ، عدالت و تحقق احکام دینی در کشور را با استحکام و طراوت حفظ کرده است حضرت آیت الله خامنه ای(با اشاره به سال ۹۷ به عنوان چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی) : تا پیش از انقلاب قدرت های سلطه گر حدود ۲۰۰ سال بر کشور مسلط بودند؛ امروز کشور از استقلال برخوردار است رهبر انقلاب: استقلال و آزادی جزو شعارهای اصلی انقلاب بوده است، عده ای بی انصافی می کنند و با استفاده از آزادی موجود می گویند آزادی وجود ندارد چارچوب آزادی در کشور قانون اساسی، قوانین کشور و شریعت اسلامی است حضرت آیت الله خامنه ای: امروز در کشور ما آزادی فکر ، آزادی بیان و آزادی انتخاب وجود دارد رهبر انقلاب : در کشور ما استعدادها و ظرفیت های بسیار گسترده ای وجود دارد که تاکنون از آنها استفاده نشده است با استفاده از این ظرفیت ها وضعیت کشور به مراتب بهتر خواهد شد حضرت آیت الله خامنه ای: همه‌ ملت‌های دنیا به نحوی مقابل قدرت‌ها نوعی ملاحظه‌کاری دارند؛ آن ملتی که آرا او تحت تأثیر هیچ‌کدام از ملت‌ها قرار نمی‌گیرد ملت ایران است رهبر انقلاب: امروز آزادی فکر، بیان و انتخاب در کشور وجود دارد و هیچ کس به خاطر این که فکر و نظرش مخالف حکومت است تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد، هر کس ادعا کند تحت فشار قرار گرفته دروغ گفته است رهبر انقلاب: در عملکرد اجرایی مسئولان در حوزه هایی چون امنیت و ثبات، علم و فناوری، زیر ساخت‌هایی مانند سدها، نیروگاه‌ها و بنادر، صادرات غیرنفتی و سرانه ناخالص ملی کارنامه مطلوبی وجود دارد رهبر انقلاب: برخلاف ادعای دشمن که می گوید نمی توانید یا ندارید، ما می توانیم و امکانات فراوان هم داریم حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ظرفیت نیروی جوان در کشور: لازم است برنامه ریزی جامعی برای استفاده از مجموعه جوان کشور انجام شود رهبر انقلاب با تاکید بر ضرورت فرزندآوری و تکثیر نسل: ۸۰ میلیون نفر جمعیت، آبرویی برای کشور است؛ جوان و نیروی انسانی چیزی نیست که بتوان از خارج وارد کرد حضرت آیت الله خامنه ای: سیاست تهدید نسل گریبان غرب را گرفته است؛ می خواهند کشورهای اسلامی از جوانان فعال و انسانهای کارآمد برخوردار نباشند
سرخط خبرها: