امروز: دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 18 June 2018
آخرین به روز رسانی : ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
سوال جنسی

آیا اصرار به پیام های جنسی و یا صحبت های جنسی پشت تلفن از سمت مرد و در دوره قبل از عقد میتواند نشان دهنده مشکل خاصی در وی باشد؟

به طور کلی هرجا می بینیم رفتارها و نیازهای جنسی در محیطی نامناسب مطرح می شوند، پای یک اختلال درمیان است. ممکن است فردی دچار اختلال کنترل تکانه باشد، یا در حالت شیدایی در بیماری دوقطبی باشد، یا اختلال شخصیتی مطرح باشد

به گزارش اِلیم :

پاسخ دکتر شکیب

سوال شما خیلی کلی است و خیلی بستگی دارد به شرایط. از یک طرف می توانیم تصور کنیم که قبل از عقد، یک دوره نامزدی چند ماهه باشد و روابط دوستانه ای شکل گرفته باشد و در این رابطه صمیمانه، ممکن است مرد در خلوت به زن نیاز جنسی اش را مطرح کند و بخواهد که پاسخ بگیرد. اگر این طور باشد، طبیعی است و مشکلی نیست. اما اگر فقط دو جلسه خواستگاری رفته اند و بعد آقا در مکالمات تلفنی پای سکس را وسط می کشد، این یک چراغ قرمز هشدار است.

به طور کلی هرجا می بینیم رفتارها و نیازهای جنسی در محیطی نامناسب مطرح می شوند، پای یک اختلال درمیان است. ممکن است فردی دچار اختلال کنترل تکانه باشد، یا در حالت شیدایی در بیماری دوقطبی باشد، یا اختلال شخصیتی مطرح باشد.  حتی مشکلات ارگانیک مثل دمانس (آلزایمر) یا حتی صرع و یا تومورهای لوب تمپورال مغز هم ممکن است چنین رفتارهایی را باعث شوند.

گذشته از اینها، بلوغ اجتماعی و عقلانی هم، یک پای ماجراست. یک نشانه بلوغ شخصیت، به تاخیر انداختن نیازها تا فراهم شدن مقدمات مناسب است (Delayed Gratification). یک کودک وقتی بستنی می بیند می گوید من می خواهم و نمی تواند نیاز و خواسته اش را کنترل و مدیریت کند. اما از یک فرد بالغ چنین انتظاری نداریم.

نکته دیگر نگرش مردسالارانه است. مرد دنیای سنتی، زن را به چشم ابزار می بیند و وقتی نیاز جنسی اش غلیان می کند، زن را موظف می بیند به پاسخ؛ بی اینکه در نظر بگیرد آیا زن هم می خواهد، یا آمادگی اش را دارد یا نه. رفتار پرخاشگرانه مرد دنیای سنتی از طرحواره جنس برتر نشات می گیرد و در زندگی مشترک هم این طرحواره خودش را در مسایل مختلف نمایان می کند. مثلا «من مرد هستم و مردها حق دارند شریک های جنسی متعدد داشته باشند اما تو زن هستی و حق نداری.»

همه اینها یعنی چراغ قرمز و هشدار. البته باز هم تاکید می کنم در صورتی که این درخواست در بافت یک رابطه عاطفی و صمیمانه و متناسب رخ ندهد.+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
مقامات چين اعلام کردند واشنگتن با نقض قوانين تجارت جهاني و توافقات تجاري، حقوق مشروع پکن را تضعيف مي کند چين: اعمال تعرفه هاي اضافي بر کالاهای وارداتی از آمریکا، دفاع از حقوق مشروع و منافع پکن است بر اثر زمین‌لرزه ۶/۱ ریشتری در غرب ژاپن دست کم ۳ تن کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند «ایوان دوکه مارکز» نامزد حزب راستگرا در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا به پیروزی رسید سازمان ملل اعلام کرد در سال ۲۰۱۶ دست کم دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر قربانی باندهای قاچاق انسان در جهان شده اند سازمان ملل: باندهای قاچاق انسان در این سال ۷ میلیارد دلار کسب درآمد کرده اند در دو انفجار پیاپی در شمال شرق نیجریه دست کم ۳۴ تن کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند رویترز: در تعقیب و گریز پلیس آمریکا در مرز مکزیک پنج پناهجو کشته و شماری زخمی شدند
سرخط خبرها: