امروز: شنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - 24 February 2018
آخرین به روز رسانی : ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
سوال جنسی

آیا اصرار به پیام های جنسی و یا صحبت های جنسی پشت تلفن از سمت مرد و در دوره قبل از عقد میتواند نشان دهنده مشکل خاصی در وی باشد؟

به طور کلی هرجا می بینیم رفتارها و نیازهای جنسی در محیطی نامناسب مطرح می شوند، پای یک اختلال درمیان است. ممکن است فردی دچار اختلال کنترل تکانه باشد، یا در حالت شیدایی در بیماری دوقطبی باشد، یا اختلال شخصیتی مطرح باشد

به گزارش اِلیم :

پاسخ دکتر شکیب

سوال شما خیلی کلی است و خیلی بستگی دارد به شرایط. از یک طرف می توانیم تصور کنیم که قبل از عقد، یک دوره نامزدی چند ماهه باشد و روابط دوستانه ای شکل گرفته باشد و در این رابطه صمیمانه، ممکن است مرد در خلوت به زن نیاز جنسی اش را مطرح کند و بخواهد که پاسخ بگیرد. اگر این طور باشد، طبیعی است و مشکلی نیست. اما اگر فقط دو جلسه خواستگاری رفته اند و بعد آقا در مکالمات تلفنی پای سکس را وسط می کشد، این یک چراغ قرمز هشدار است.

به طور کلی هرجا می بینیم رفتارها و نیازهای جنسی در محیطی نامناسب مطرح می شوند، پای یک اختلال درمیان است. ممکن است فردی دچار اختلال کنترل تکانه باشد، یا در حالت شیدایی در بیماری دوقطبی باشد، یا اختلال شخصیتی مطرح باشد.  حتی مشکلات ارگانیک مثل دمانس (آلزایمر) یا حتی صرع و یا تومورهای لوب تمپورال مغز هم ممکن است چنین رفتارهایی را باعث شوند.

گذشته از اینها، بلوغ اجتماعی و عقلانی هم، یک پای ماجراست. یک نشانه بلوغ شخصیت، به تاخیر انداختن نیازها تا فراهم شدن مقدمات مناسب است (Delayed Gratification). یک کودک وقتی بستنی می بیند می گوید من می خواهم و نمی تواند نیاز و خواسته اش را کنترل و مدیریت کند. اما از یک فرد بالغ چنین انتظاری نداریم.

نکته دیگر نگرش مردسالارانه است. مرد دنیای سنتی، زن را به چشم ابزار می بیند و وقتی نیاز جنسی اش غلیان می کند، زن را موظف می بیند به پاسخ؛ بی اینکه در نظر بگیرد آیا زن هم می خواهد، یا آمادگی اش را دارد یا نه. رفتار پرخاشگرانه مرد دنیای سنتی از طرحواره جنس برتر نشات می گیرد و در زندگی مشترک هم این طرحواره خودش را در مسایل مختلف نمایان می کند. مثلا «من مرد هستم و مردها حق دارند شریک های جنسی متعدد داشته باشند اما تو زن هستی و حق نداری.»

همه اینها یعنی چراغ قرمز و هشدار. البته باز هم تاکید می کنم در صورتی که این درخواست در بافت یک رابطه عاطفی و صمیمانه و متناسب رخ ندهد.+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
هواشناسی در مناطقی از شمال، شمال شرق، مرکز و دامنه های البرز و زاگرس بارش پراکنده پیش بینی کرد سخنگوی سازمان آتش نشانی از اطفای حریق در ساختمان اداری وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر خبر داد ملکی: عملیات لکه گیری و ایمن سازی محیط انجام شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
سرخط خبرها: