امروز: پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - 16 August 2018
آخرین به روز رسانی : ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

هر آن چیزی که در مورد سرقت خودرو و اقدامات لازم باید بدانید

سرقت خودرو یکی از ناگوارترین اتفاقاتی است که برای ما و یا اطرافیانمان پیش آمده و این اتفاق سرانجامی جز تلخ‌کامی و ناراحتی نداشته است. البته در بسیاری از مواقع این سرقت‌ها ناکام می‌ماند و با تلاش نیروهای انتظامی بعد از گذشت زمان اندک یا طولانی، خودروی سرقت شده به صاحبش برگردانده می‌شود ولی قطعا خودرویی که رفته و حالا برگردانده شده زمین تا آسمان باهم فرق دارند. برای اینکه از دلایل معمول سرقت خودرو، راههای جلوگیری از سرقت خودرو و همچنین اقدامات پس از سرقت خودرو اطلاعات بیشتری داشته باشید، با ما در چرخان همراه باشید.

دلایل سرقت خودرو معمولا چه مواردی است؟

اولین مورد از نکات مهم در زمینه سرقت خودرو، علت‌یابی این اتفاق است که معمولا چه سهل‌‌ انگاری‌هایی منجر به این اتفاق می‌شود؟ البته اگر بحث ایمنی خود خودرو را کنار بگذاریم، به خودی خود سرقت زمانی رخ می‌دهد که صاحب خودرو یک سری کارهایی را که نباید انجام دهد، انجام داده و در صورت بدشانس بودن خودروی خود را از دست می‌دهد.

عدم وجود تجهیزات ایمنی خودرو

اولین مورد از سهل انگاری‌های بسیاری از صاحبان خودرو نداشتن تجهیزات ایمنی است. بعضی از افراد به قدری سارقان را دست کم می‌گیرند و یا به ایمنی خودرویشان (احتمالا پراید!) مطمئن هستند که به راحتی و بدون تجهیزات ایمنی آن را در کنار خیابان رها می‌کنند و صرفا به یک دزدگیر که قطعا در بسیاری از موارد صدای آن را نخواهند شنید، اکتفا می‌کنند.

سرقت خودرو

نکته آخر در این زمینه استفاده از قفل‌های با کیفیت است. صرفه‌جویی در زمینه خرید قفل فرمان و قفل پدال بدترین اشتباهی است که هر فرد می‌تواند مرتکب شود. البته باید بدانید برای بعضی از سارقین قفل پدال مساله حل‌نشدنی نیست و به صورت کلی دلیل اصرار به استفاده از این قفل‌ها، نه ایمن‌شدن کامل خودرو بلکه منصرف کردن سارق از سرقت خودرو است!

خودروی روشن به حال خود رها می‌شود!

یکی از بزرگترین اشتباهات رانندگان مخصوصا هنگامی که عجله دارند این است که خودروی روشن را به حال خود رها می‌کنند و یک آب خوردن گوارا را در اختیار سارقین می‌گذارند.

سرقت خودرو

اعتماد به افراد ناشناس!

یکی دیگر از اشتباهات رانندگان اعتماد بیجا به افراد غریبه است. به هیچ وجه به فردی که چند ساعت یا چند روز است با او آشنا شدید اعتماد نکنید. خودروی شما سرمایه زندگی شماست، به راحتی با یک اعتماد بیجا آن را تلف نکنید.

سوار کردن مسافران ناشناس

بعضی از افراد عادت دارند به دلیل حس انسان‌دوستی هر فردی که کنار خیابان و جاده می‌بینند، سوار کرده و به مقصد برسانند. البته این کار پسندیده است ولی از سوار کردن افراد در خیابان‌های خلوت و همچنین جاده‌های بین شهری حتی‌المقدور خودداری کنید. فریب ظاهر افراد را نخورید و به مسیر خود ادامه دهید.

سرقت خودرو

توقف در مکان‌های نا امن و خلوت

بسیاری از مسافرین علی‌الخصوص در نوروز و تابستان در سفرهای خود به دلیل شلوغی بوستان‌های شهری و همچنین مکان‌های تفریحی اقدام به توقف در مکان‌هایی می‌کنند که جز خودشان خانواده دیگری حضور ندارد! این اقدام شاید راحتی شما را به همراه داشته باشد ولی دست سارقین را برای سرقت خودرو شما باز نگه می‌دارد.

کارهایی که پس از سرقت خودرو باید انجام دهید

پس از اینکه علت‌های شایع در مورد سرقت خودرو را بررسی کردیم به بخش دیگری از ماجرای سرقت می‌پردازیم که این اتفاق رخ داده و کسی که خودرویش دزدیده شده است، چه اقداماتی باید انجام دهد؟ در ادامه به این اقدامات اشاره می‌کنیم.

سرقت خودرو

به پلیس با این شرایط و مراحل سرقت را اطلاع دهید

اولین کاری که قطعا هر فردی پس از سرقت خودرو انجام می‌دهد همین باید باشد ولی بعضا دیده شده است که به دلیل شوکی که به صاحب خودرو وارد می‌شود و همچنین نبود افراد همراه، تماس با پلیس ۱۱۰ به ذهن وی خطور نمی‌کند!

پس از تماس با پلیس، اطلاعات دقیق از زمان، مکان و نوع خودرو بدهید. ترجیحا این کار اگر از طریق فردی جز صاحب خودرو انجام شود بهتر است.

بعضا دیده شده است که فرد مالباخته به دلیل شوکی که به او وارد شده اطلاعات تماسی به پلیس می‌دهد که در دسترس نیست و بعدا دچار مشکل می‌شود. پس به شماره تلفنی که به پلیس می‌دهید دقت کنید.

پس از حضور پلیس در محل سرقت خودرو یا مراجعه شما به کلانتری، مدارک کامل خودرو را به همراه داشته باشید و به صورت تمام و کمال به پلیس ارائه دهید. شما ابتدا می‌بایست مالکیت خودتان روی خودرو را ثابت کنید.

همچنین در صورتی که پس از مدتی محل زندگی خود را تغییر دادید، حتما با مراجعه به کلانتری گزارش داده شده، تغییر محل زندگیتان را به پلیس اطلاع دهید. همچنین در صورتیکه سارقین خودرو با شما تماس گرفتند و درخواستی داشتند، حتما با پلیس در میان بگذارید و از آنها راهنمایی بخواهید.

کارهایی که نباید پس از سرقت خودرو انجام دهید

بعضی از کارهایی که متاسفانه در بین مردم شایع شده است، دادن آگهی مژدگانی برای پیدا کردن خودروی مسروقه است. این کار اشتباه بزرگی است که نباید انجام شود. اولین مشکل این اتفاق، فراری دادن سارق از اطراف شما و پلیس خواهد بود و او را در مخفی‌کردن خودرو مصمم می‌کند.

از ارائه اطلاعاتتان در مورد سرقت خودرو به افراد ناشناس پرهیز کنید. بعضی از سارقین با این حربه، اطلاعات موجود را بررسی می‌کنند تا اقدامات لازم را انجام دهند.

اقداماتی که باعث جلوگیری از سرقت خودرو می‌شود

در سومین بخش از این مطلب به مواردی می‌پردازیم که قبل از هر اتفاقی می‌تواند از سرقت خودرو جلوگیری کرده و بسیاری از تلخ‌کامی‌ها را از صاحبان خودروها و خانواده‌هایشان دور نماید.

سرقت خودرو

خودرویتان را رها نکنید

شاید ساده‌ترین توصیه‌ایست که می‌توان به همه افراد کرد همین جمله ساده باشد! به هیچ‌وجه خودروی خود را بدون سرنشین رها نکنید و حتما فرد بزرگسالی در خودرو حضور داشته باشد. همچنین به هیچ‌وجه خودروی روشن را با حضور اطفال رها نکنید. قطعا خبرهای ناگوار را شنیده‌اید.

تجهیزات ایمنی را جدی بگیرید

همان‌طور که در بخش اول گفتیم، این مورد مهم‌ترین توصیه‌ایست که می‌توانیم به همه افراد بکنیم. قفل فرمان و قفل پدال را با کیفیت بالا خریداری کنید و استفاده کنید.

سرقت خودرو

همراه داشتن قفل پدال و قفل فرمان ضروری‌ترین مواردی است که هر خودرویی باید داشته باشد. بعضی‌ها حتی از به همراه داشتن یا استفاده از این تجهیزات خجالت می‌کشند که این اتفاق عجیبی است، چرا که در صورت سرقت خودرو مطمئن باشند همانهایی که فکر می‌کنند قرار است برای نصب قفل پدال تحقیرشان کنند، برای عدم استفاده از این ابزار سرزنش خواهند کرد!

خودرو را در محل امن پارک کنید

به هیچ‌وجه نگذارید که عجله داشتنتان و یا نبود جای پارک مناسب در محل جلسه یا قرارتان شما را مجبور به پارک در محل نامناسب و غیر ایمن بکند.

به خودرو سر بزنید

یکی از مواردی که سارقین را از سرقت پشیمان می‌کند، حضور صاحب خودرو در کنار آن است. سعی کنید هر یک ساعت یکبار به خودروی خود سر بزنید تا حضور شما دیده شود.

سرقت خودرو

به تعمیرگاه مطمئن مراجعه کنید

اغلب تعمیرگاههای کشور امن و مطمئن هستند ولی گاها معدود تعمیرگاههای وجود دارند که به راحتی با سارقین همکاری می‌کنند. به دنبال هزینه کمتر، سراغ تعمیرگاهای پرت و دور نروید.

 

امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. در بخش نظرات، دیدگاهتان را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

منبع خبر (سایت چرخان) است و پایگاه خبرخوان اِلیـــــم در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره50005959439 پیامک بفرمایید.
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه   محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و است.


+ 0
مخالفم - 0
منبع: https://charkhan.com/61475/هر-آن‌چیزی-که-در-مورد-سرقت-خودرو-و-اقدا.html
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
هفته چهارم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال: « سپیدرود ۰ ـ پدیده ۲ » هفته ششم لیگ برتر فوتسال: « اهورا بهبهان ۳ ـ شهروند ساری ۴ » ؛ « مقاومت قرچک ۲ ـ پارسیان شهر قدس ۱ » ؛ « گیتی پسند ۴ ـ سن‌ایچ ساوه ۲ » رئیس فدراسیون فوتبال: «کارلوس کی روش» تا پایان رقابت های جام ملت های آسیا سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است در جدیدترین رده بندی تیم های ملی فوتبال جهان تیم ملی فوتبال ایران با ۵ پله صعود در مکان نخست آسیا و سی و دوم جهان ایستاد پرچم ایران در دهکده بازی های آسیایی جاکارتا برافراشته شد هجدهمین دوره بازی های آسیایی از ۲۷ مرداد تا ۱۱ شهریور به میزبانی اندونزی برگزار می شود تیم فوتبال امید ایران در ادامه بازی های آسیایی جاکارتا، فردا با کره شمالی دیدار می کند نخستین بازی تیم فوتبال امید ایران دیروز در مقابل عربستان با تساوی بدون گل پایان یافت تیم اتلتیکو مادرید با پیروزی ۴ ـ ۲ مقابل رئال مادرید، قهرمان سوپرجام فوتبال اروپا شد
سرخط خبرها: