امروز: شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - 26 May 2018
آخرین به روز رسانی : ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

جامعه به آموزش فنی و حرفه ای رغبت کمتری دارد

ابراهیم صالحی عمران روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اهواز اظهار کرد: تجهیزات و امکانات، توسعه منابع انسانی و مدرسان از دیگر مشکلات دانشگاه فنی و حرفه ای است اما نوع نگرش فرهنگی اجتماعی جامعه بزرگترین مشکل موجود است.
وی افزود: هنوز خانواده های ایرانی به جای یادگیری مهارت ها، به دنبال کسب مدارک بالاتر هستند بنابراین نیاز است تا صدا و سیما، سیستم آموزش و پرورش پایه و سیستم های فرهنگی تبلیغی جامعه کمک کنند تا این مشکل فرهنگی کمتر شود.
وی اعتقاد نداشتن به بخش خصوصی را یکی دیگر از مشکلات موجود در کشور خواند و گفت: ظرفیت خوبی در بخش خصوصی و خارج از نظام استخدامی دولتی وجود دارد با این حال هنوز حرفه ها و مشاغل را در جامعه شناسایی نکرده و اعتقاد جدی به مشاغل یا بخش خصوصی نداریم.
صالحی عمران ادامه داد: اگر سیستم های آموزش مهارت جامعه این مشاغل و حرفه های بخش خصوصی را شناسایی کرده، همچنین آموزش و تشویقی برای ورود به این مشاغل در نظر گرفته شود، می توان خدمت عمده ای به اقتصاد کشور کرد.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور درخصوص تاسیس رشته های جدید در دانشگاه های فنی و حرفه ای سراسر کشور گفت: آموزش های مهارتی حتما باید با مطالعه انجام شود به همین دلیل نمی توان درخصوص راه اندازی دانشکده یا رشته های جدید در کشور آمار دقیقی داد.
وی تاکید کرد: هر گاه بازار کار به وجود تکنسین های یک رشته نیاز داشته باشد، آن رشته در کشور راه اندازی می شود؛ از سوی دیگر برخی رشته ها استانی - ملی و برخی بر اساس آمایش سرزمین و نیاز یک استان به رشته های خاص است.
صالحی عمران با بیان اینکه یکی از برنامه های دانشگاه فنی و حرفه ای، استانی شدن دانشگاه است، گفت: در همه دانشکده های فنی کشور سیاست ما واگذاری اختیارات از نظر کمی و توسعه ای رشته ها و نیاز استان به رشته ها است.
وی ادامه داد: بر این اساس، هر استان نیازسنجی کرده و رشته های مورد نیاز خود را شناسایی و پیشنهاد می کند.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور به روز نبودن فهرست مواد درسی و رشته ها را یکی از مهم ترین مشکلات آموزشکده های عالی در کشور عنوان کرد و افزود: حدود 96 رشته (با توجه به نیاز حرفه ها و مشاغل) در دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور وجود دارد با این وجود، تعداد حرفه ها و مشاغلی که در کشور به آن نیاز داریم، بیش از 96 رشته است.
وی ادامه داد: باید حرفه ها و مشاغل موجود در کشور شناسایی و بر اساس آن، رشته تعریف و شایستگی مورد نیاز کار شناسایی شده و همراه با آن، کارگاه ها و آزمایشگاه ها تجهیز شوند.
صالحی عمران گفت:با وجود تقاضای آموزش مهارتی بسیار در کشور، در استان خوزستان حدود 35 درصد از دانش آموزان بر اساس آمار وارد دانشگاه فنی و حرفه ای می شوند که در مقایسه با دیگر استان ها، شاخص خوبی است.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور افزود: نسبت تقاضای موجود و فضای آموزشی خوزستان، نسبت خوبی بوده ولی با توجه به ضعف برخی پایه های رشته ای در هنرستان و کار و دانش، باید رشته های تازه ای در هنرستان ها به وجود آید تا امکان رشد و توسعه آنها در دانشگاه ممکن باشد.
رییس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور روز دوشنبه در جریان سفر یک روزه خود به خوزستان ضمن بررسی وضعیت مراکز فنی و حرفه ای خوزستان ،چند طرح ازجمله سالن چند منظوره دانشکده فنی دختران خوزستان را افتتاح و کلنگ توسعه و تجهیز یک هزار و 670 متر کارگاه دانشکده فنی و حرفه ای پسرانه شهید چمران اهواز را بر زمین زد.
دراین سفر تفاهنامه بین دانشگاه فنی و حرفه ای کشور و استانداری خوزستان برای آموزش مهارت های فنی مورد نیاز خوزستان امضا شد.
7148/ 6037

انتهای پیام /*

 

 

 

منبع خبر (خبرگزاری ایرنا) است و پایگاه خبرخوان اِلیـــــم در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره50005959439 پیامک بفرمایید.


+ 0
مخالفم - 0
منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82888204/
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
یورش پلیس فرانسه به تظاهرکنندگان ضد رئیس جمهور به درگیری های شدید منجر شد در این درگیری ها ده ها نفر زخمی و دست کم ۴۰ تظاهرکننده دستگیر شدند این تظاهرات در شهرهای مختلف فرانسه از جمله پاریس و مارسی برگزار شد رئیس جمهور ترکیه از مردم این کشور خواست پس اندازهای دلار و یوروی خود را به لیره تبدیل کنند دولت قطر نگهداری یا خرید و فروش کالاهای ساخت عربستان، امارات، بحرین و مصر را ممنوع کرد با حکم دادگاه مصر، یوتیوب به علت نمایش فیلم موهن به مقدسات اسلامی، در این کشور فیلتر می شود سی ان ان : تیم آمریکایی برای مقدمه چینی دیدار سران این کشور و کره شمالی عازم سنگاپور شد سی ان ان : نباید انتظار داشت توافقی بین دو کشور حاصل شود که ناظر بر مسائل مشخص و فنی باشد
سرخط خبرها: