امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 20 May 2018
آخرین به روز رسانی : ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷

تپش قلب در بارداری پیشگیری و درمان

"تپش قلب" زمانی است که ضربان قلب شما به صورت کاملا قابل توجه است. تپش قلب مانند ضربه یا توقف ضربان قلب به مدت یک ثانیه است. ممکن است این احساس را در سینه یا گلویتان داشته باشید. در بعضی موارد، این حالت می تواند نشانه ای از بیماری قلبی و عروقی یا تیروئید یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی) باشد. با این حال، تپش قلب می تواند ناشی از استرس، اضطراب، کافئین و تغییرات هورمونی باشد. کمتر از نیمی از افرادی که تپش قلب دارند، دارای آریتمی هستند. اغلب تپش قلب های بارداری بی ضرر هستند و به صورت خود به خودی از بین می روند. در این مفاله می خوانیم:
در دوران بارداری مقدار خون پمپاژ شده توسط قلب (خروجی قلب) 30 تا 50 درصد افزایش می یابد. همانطور که پمپاژ قلب افزایش می یابد، ضربان قلب در حالت استراحت از میزان پیش از بارداری معمولی در حدود 70 ضربه در دقیقه به 80 یا 90 ضربان در دقیقه می رسد. تپش قلب خانم های باردار نباید از 140 ضربه در دقیقه بیشتر شود. انجمن قلب آمریکا تخمین می زند تپش قلب یک خانم 30 ساله باید بین 95 تا 162 ضربه در دقیقه در طول ورزش معمولی باشد.
چه چیزی باعث تپش قلب در دوران بارداری می شود؟

چند عامل که باعث تپش قلب می شود عبارتند از:
1- حجم خون
به منظور پمپاژ خون کافی به جنین در حال رشد، حجم خون شما در طول بارداری تا 40٪ افزایش می یابد. این تغییر به زودی معمولا در هفته ششم آغاز می شود. قلب شما با افزایش سرعت ریتم، که با افزایش ضربان قلب و تپش قلب مشخص می شود، با جریان خون سازگار می شود.
2- تغییرات هورمونی
در دوران بارداری، هورمون های شما مانند استروژن و پروژسترون تمام لوله ها را پر می کند. این مسئله باعث تغییرات فیزیکی بدن شما می شود تا بارداری را حفظ کند، اما برخی از عوارض جانبی نیز وجود دارد. به عنوان مثال یکی از عوارض جانبی بیماری صبحگاهی است. نوسانات هورمونی همچنین می تواند باعث تپش قلب در طی چرخه قاعدگی و یا یائسگی شود، بنابراین تعجب آور نیست که در دوران بارداری اتفاق بیفتد.
3- احساسات قوی
احساسات شدید استرس، ترس یا وحشت می تواند موجب تپش قلب شود.  چه زمانی برای تپش قلب در دوران بارداری باید به پزشک مراجعه کرد تپش قلب در دوران بارداری همیشه بی ضرر است. همچنین آریتمی ها در دوران بارداری شایع است. اگر تپش قلب دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

١٠ راه کنترل استرس در بارداری
زمانی که تپش قلب به صورت خود به خودی رخ می دهد بی ضرر است، اما اگر علائم زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:
    احساس سرگیجه
     احساسی مانند حالت تهوع
     تنفس دشوار یا احساس تنگی نفس
    احساس درد، یا تنگی در قفسه سینه، دست و یا فک
     عرق کردن غیرعادی
     تپش قلب بیشتر

درمان تپش قلب در دوران بارداری
درمان تپش قلب بستگی به دلیل ایجاد آن دارد، اما در اکثر موارد، تپش قلب بی ضرر است و خود به خود برطرف می شود. در این مورد، هیچ درمانی لازم نیست. راه هایی که می تواند به بهبود تپش قلب کمک کند عبارتست از:
1. نفس عمیق بکشید
تپش قلب می تواند ترسناک باشد. بنشینید و به آرامی نفس بکشید. نفس های خود را آهسته بشمارید: چهار شماره بشمارید، هفت شماره نفس را نگه دارید، و سپس در شماره هشت نفس را بیرون بدهید. بعد از مدت کوتاهی بهتری خواهید داشت.
2. پاهای خود را بالا بگذارید
بهتر است برای درمان تورم پا، پای خودتان را بالا قرا دهید. یک بالش یا کوسن زیر پای خود قرار دهید تا گردش خون افزایش یابد. این حالت به کاهش تپش قلب شما کمک می کند.
در ادامه شش راه برای کنترل تپش قلب به صورت خانگی ذکر شده است:
1. آرامش. روش های آرام شدن را امتحان کنید. ...
2. مانور وگال. مانور وگال انجام دهید ...
3. آب. آب بنوشید ...
4. محلول. محلول الکترولیت مصرف کنید...
5. تحریک کننده ها...
6. درمان های دیگر. ...
7. کمک بگیرید. ...
8. تشخیص

 

آیا می توان از تپش قلب در دوران بارداری پیشگیری کرد؟
متأسفانه، تپش قلب یکی دیگر از مشکلات جانبی بارداری است بنابراین نمی توانید به طور کامل از آن جلوگیری کنید. با این وجود، برخی مراحل برای کمک به کنترل آن وجود دارد.
1. شناسایی عوامل خود
آیا شما متوجه تپش قلب خود در شرایط خاص شده اید؟ یک دفترچه کوچک با خود داشته باشید و احساس خود، مکانی که هستید، آنچه خورده اید و کاری که انجام می دهید را بنویسید. اگر الگوی خاصی را مشاهده کنید می توانید از آن اجتناب کنید.
2. از مصرف کافئین بپرهیزید
کافئین برای زنان باردار و نوزادان مناسب نیست، بنابراین ایمن ترین روش اجتناب از مصرف این مواد است. کافئین می تواند باعث تپش قلب شود، بنابراین سعی کنید مصرف کافئین را کاهش دهید.
3. جلوگیری از کم آبی بدن
از دست دادن آب بدن یک علت شایع تپش قلب است (در بارداری چقدر آب بخوریم؟)، بنابراین به مقدار کافی آب بنوشید. اگر علائم حاملگی مانند تهوع مانع از نوشیدن مایعات می شود، سعی کنید مایعات به مقدار کمتر اما به صورت مرتب بخورید یا مایعات را از طریق غذاها یا میوه ها دریافت کنید.
4. به خودتان فشار نیاورید
از مانور وگال اجتناب کنید – این تکنیک تنفسی حالتی است که نفس را با شدت بیرون می دهید. این حالت گاهی اوقات برای تپش قلب توصیه می شود. با این حال، انجام این کار زمانی که باردار هستید، می تواند شما را در معرض خطر افزایش فشار خون، سرگیجه یا آسیب لگن قرار دهد.
تپش قلب در دوران بارداری برای همیشه ادامه نخواهد داشت بهترین کار برای کاهش تپش قلب کاهش میزان استرس است. سعی کنید استراحت کنید و آرام باشید.

 

تست کردن تپش قلب چگونه است؟
تستهایی که برای نادیده گرفتن برخی بیماریها یا مشکلات قلبی انجام می شود عبارتند از:
     آزمایش خون.
    آزمایش ادرار
    آزمون استرس.
    ضبط ریتم قلب برای 24 ساعت با استفاده از یک دستگاه به نام مانیتور هولتر.
     سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرام.
     الکتروکاردیوگرام.
     اشعه ایکس قفسه سینه

چرا باید تپش قلب را اندازه گیری کنم ؟
 ممکن است در قفسه سینه، گلو یا گردن احساس تپش قلب داشته باشید. این حالت باعث ناراحتی و ترس می شود. گاهی نیز این حالت جدی نیست، و اغلب به صورت خود به خودی برطرف می شود. اغلب اوقات این تپش به علت استرس و اضطراب یا به علت مصرف کافئین، نیکوتین یا الکل زیاد ایجاد می شود.
بارداری باعث می شود قلب برخی از ضربان را جا بیندازد. تپش قلب یکی دیگر از علائم بارداری عجیب و غریب است که هیچ کس به شما نمی گوید. اگر برای بار اول تپش قلب را تجربه کنید می ترسید! اما نگران نباشید.

 

 

 

 

منبع این مطلب ( سایت نی نی بان ) است و پایگاه خبرخوان اِلیم در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد.+ 0
مخالفم - 0
منبع: http://niniban.com/fa/news/176318/تپش-قلب-در-بارداری-پیشگیری-و-درمان
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
رئيس جمهور در ديدار با اعضای تیم ملي فوتبال: آن چيزي که مردم از شما مي خواهند تلاش براي کسب موفقيت است؛ مطمئن باشيد دعاي خير مردم نيز همراهتان خواهد بود روحاني: از همه عزيزاني که براي صعود به جام جهاني تلاش کردند به ويژه آقاي کي روش تشکر مي کنم فهرست بازیکنان تیم ملی برای حضور در اردوی استانبول: بیرانوند، مظاهری، عابدزاده، قلی زاده، مجید حسینی، محمدی، خانزاده، پورعلی گنجی، منتظری، رضاییان، چشمی، حاج صفی، انصاری فرد، شجاعی، ترابی، ابراهیمی، عزت اللهی، جهانبخش، دژآگه، طارمی، قوچان نژاد، قدوس، آزمون و امیری سرمربی تیم ملی فوتبال کاوه رضایی، وریا غفوری، سید جلال حسینی و سید حسین حسینی را در فهرست انتظار قرار داد تیم ملی فوتبال فردا برای برپایی اردو و بازی تدارکاتی با تیم ملی ترکیه راهی این کشور می شود تیم ملی فوتبال ایران تا آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ سه بازی با تیم های ملی ترکیه، یونان و لیتوانی برگزار می کند دیدار دوستانه تیم های ملی فوتبال ایران و ترکیه ۷ خرداد در استانبول برگزار می شود هفت تخته فرش نفیس برای اهدا به تیم‌های همگروه ایران در جام جهانی، موزه فیفا و موزه روسیه در تبریز رونمایی شد سرود تیم ملی فوتبال ایران با عنوان «پيروزي خورشيد» با صدای سالار عقیلی و آهنگسازی بابک زرین رونمايي شد تیم ملی فوتبال ایران طی مراسمی در تالار وحدت برای حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بدرقه شد علي دايي ­با پيشنهاد کارلوس کي روش سرمربی تیم ملی، سفير دايمي فوتبال ايران در مجامع بين المللي شد تیم ملی والیبال ساحلی ایران با ترکیب "رحمان رئوفی" و "حامد میرزاعلی" نائب قهرمان رقابت جهانی ترکیه شد
سرخط خبرها: