امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - 22 July 2018
آخرین به روز رسانی : ۳۱ تیر ۱۳۹۷

بازار ثانویه تاثیر کوتاه مدت دارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید تاثیر بازار ثانویه ارزی بر کاهش قیمت ها در کوتاه مدت است و باید دولت برنامه بلند مدت ارزی طراحی کند.

 


مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بااشاره به کاهش قیمت ها با فعالیت بازار ثانویه، اظهار  داشت: ایجاد بازار ثانویه در کوتاه مدت تاثیر مثبتی بر بازار و قیمت ها دارد چرا که با این کار صادرکننده می تواند به صورت توافقی ارز خود را ارائه کند؛ اما این روش دربلند مدت نمی تواند راه کار مناسبی باشد.
در این بیندولت باید بتواندپیمان های دو جانبه پولی با کشورهای مختلف را منعقد کند تا از میزان وابستگی به دلار تا حدودی کاهش یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه دولت نباید در تعیین نرخ دلار و ارز دخالتی داشته باشد، گفت: دولت نباید دخالتی در تعیین نرخ ارز داشته باشد دخالت دولت در این بازار نه تنها تاثیر مثبتی ندارد که نتایج منفی به دنبال دارد با این حال حضور کوتاه مدت بازار ثانویه می تواند بازار را از التهاب بیندازد؛ اما در نهایت باید نرخ دلار براساس تعادل بین تقاضا و عرضه تعیین شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بازار ثانویه تا حدودی می تواند بلاتکلیفی بازار راز را از بین ببرد، گفت: با وجود تاثیر مثبتی که این بازار دارد و می تواند برای برون رفت از فضای کنونی موثر باشد؛ اما لازم است  در بلند مدت روالی دیگر طراحی شود تا نرخ ارز به صورت آزادانه تعیین شود.

وی ادامه داد: در این بین دولت باید بتواندپیمان های دو جانبه پولی با کشورهای مختلف را منعقد کند تا از میزان وابستگی به دلار تا حدودی کاهش یابد.

لاهوتی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به عدم همخوانی بین میزان تقاضا و عرضه دلار اظها رداشت: دولت با مدیریت درست می تواند همخوانی بین عرضه و تقاضا را افزایش دهد تا به دنبال آن نرخ دلار کاهش یابد همچنین با تغییر نگاه واردات و افزایش صادرات می توان در راستای تشویق تولید کننده گام برداشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحسبات مجلس تاکید کرد: موارد ذکر شده برای مدیریت بازار بسته متصل به هم هستند که با رعایت این موارد می توان تاثیر بلند مدتی بر بازار ارز داشته باشد./

پایان پیام

 

 

 

 

 

منبع خبر (سایت مجلس نیوز) است و پایگاه خبرخوان اِلیـــــم در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی ، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و است.


+ 0
مخالفم - 0
منبع: http://www.majlesnews.ir/fa/news/32229/بازار-ثانویه-تاثیر-کوتاه-مدت-دارد
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

آرادپرداز 468
وزیر تعاون: حفاظت از سبد معیشت مردم در اولویت قرار دارد ربیعی: افرادی که توانایی کسب درآمد ندارند، علاوه بر دریافت سبدغذایی از ۷۰ درصد حداقل دستمزد سالانه بهره مند خواهند شد وزیر تعاون: باقیمانده مسکن های مهر را به نهادهای حمایتی واگذار می کنیم ربیعی: نرخ بیکاری ۱۲ و یک دهم درصد است که ۴ دهم درصد بهتر از سال گذشته شده است
سرخط خبرها: