امروز: سه شنبه, ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - 24 October 2017
آخرین به روز رسانی : هم اکنون

در گوشه ای از این کره خاکی کودک ۸ ساله‌ ای زندگی میکند که خرج والدین خود را میدهد

عقیل نام  کودکی ۸ ساله است که ترک تحصیل کرده چون مجبور بوده برای تامین معاش پدر ۷۰ ساله و مادر ۳۴ ساله‌اش کار کند؛ آن هم در لحظاتی که چه بسا بسیاری از ما‌‌ همان زمان در کانون گرم خانواده خود، زیر نسیم خنک کولرهای آبی یا گازی روبروی تلویزیون نشسته‌ایم. عقیل، در گوشه‌ای از شهر داراب با سختی و مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و خانواده‌اش از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محرومند.

تماس تلفنی یکی از معلمان آموزشگاه شهید زارع‌پور واقع در جنوب شهر داراب، خبرنگار ما را از زندگی اسفناک عقیل، پسر بچه ۸ ساله دارابی مطلع کرد. معلمش می‌گفت دو سال است که نامنظم به مدرسه می‌آید و بعد از تعطیلات نوروز ۹۴ دیگر به مدرسه نیامده، خانواده‌اش فقیرند و او امکان تحصیل ندارد.

به همراه معلم آموزشگاه به محل زندگی عقیل رفتیم؛ جنوب شهر، جایی در نزدیکی کارخانه پنبه و کمیته امداد امام خمینی (ره) شهر داراب. وارد کوچه که شدیم «عقیل» به استقبالمان آمد، از او خواستم ما را به خانه‌شان ببرد تا با پدر و مادرش در مورد اهمیت تحصیل صحبت کنیم. 

او چادری را که پشت یک ساختمان مسکونی برپا شده بود نشانم داد و گفت مادرم آنجاست! باورش سخت بود که آن‌ها در چادر زندگی می‌کنند اما واقعیت داشت. با دیدن وضعیت زندگی عقیل و خانواده‌اش تحصیل و درسش یادم رفت و ناخود آگاه به یاد تصاویر آوارگان جنگی افتادم!


پدر ۷۰ ساله این پسر بچه ۸ ساله، سه سال پیش در اثر یک سانحه رانندگی دچار ضربه مغزی و آسیب جدی پا شد و دیگر قادر به کار کردن و تامین معاش خانواده نیست.

عقیل، حاصل سومین ازدواج این مرد با زنی ۳۴ ساله است که او نیز در اثر تصادف قادر به کار و کسب درآمد نبوده و هر دو زمینگیر هستند.

عقیل که به پدر و مادرش علاقه زیادی دارد و حاضر نیست حتی یک لحظه از آن‌ها جدا شود، برای تامین هزینه‌های خانواده در کلاس‌های مدرسه حاضر نمی‌شود. او می‌گوید مدرسه را دوست دارم اما خانواده‌اش هیچ درآمدی ندارند.

چند پتو و مقداری ظرف و ظروف تنها دارایی این خانواده است. آن‌ها بدون آب لوله کشی، سرویس بهداشتی و کولر، زیر چادر و در گرمای سوزان داراب روزگار می‌گذرانند و قطعا پرسه زدن یک پسر بچه ۸ ساله برای کسب درآمد در خیابان‌های شهر و زندگی در آن وضعیت، مخاطرات زیادی دارد.

همسایه این خانواده سه نفری می‌گفت، عقیل علاقه زیادی به درس و مدرسه دارد و از استعداد زیادی برخوردار است اما چون مجبور است برای تامین هزینه خانواده‌اش تلاش کند نمی‌تواند در کلاس درس حاضر شود.


+ 0
مخالفم - 0
تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

ارسال نظرکد امنیتی کد جدید

وزیر خارجه(در همایش بین المللی ایران و مناطق پیرامونی، از طریق ویدئو کنفرانس از آفریقا): معضلات منطقه ناشی از فهم اشتباه از مشکلات و ارائه راهکارهای غلط است در کنفرانس بین المللی"ایران و مناطق پیرامونی" در تهران مسائل منطقه ای به ویژه در حوزه های اقتصادی، برنامه های توسعه و مسائل امنیتی بررسی خواهد شد مجمع تجاری ایران و آفریقای جنوبی با حضور وزیر خارجه ایران و وزیر صنایع آفریقای جنوبی و مدیران شرکت های دو کشور برگزار شد ­­­­­­وزیران خارجه ایران و آفریقای جنوبی در پایان کمیسیون مشترک در پرتوریا سند همکاری امضا کردند در دیدار وزیر امورخارجه با رئیس جمهورآفریقای جنوبی زمینه های مناسبات دو کشور بررسی شد ظریف (درجمع ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی): امروز ایران امن‌ترین کشور در منطقه است که امنیت خود را مدیون هیچ ابرقدرتی نیست وزیرخارجه : امنیت ما به پشتوانه مردم درون زا است ظریف : امروز ایران پرقدرت ترین و با نفوذترین کشور منطقه و از کشورهای تاثیرگذار جهان است لوموند : وزیرخارجه آمریکا در ایجاد اتحاد منطقه‌ای علیه ایران با مشکلات سیاسی ـ تاریخی متعددی روبروست گروه بین المللی بیمارستان های انگلیس با امضای یادداشت تفاهمی در لندن برای تجهیز مراکز درمان سرطان ایران اعلام آمادگی کرد
سرخط خبرها: